Mersin Hakkında

EĞİTİM
Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında gelişmesinde en önemli görev üniversitelere düşmektedir. Mersin'in kendi iç dinamizmiyle oluşan gelişme sürecinde, bu gelişmeye paralel bir gereksinim olarak ortaya çıkan yüksek düzeyli ve kaliteli eğitim çerçevesinde, 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Üniversitede Fen, Edebiyat, Ekonomi, Mühendislik alanları başta olmak üzere çeşitli meslek dallarında eğitim vermekte ve yörenin gelişmesinde yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamaktadır.

FAKÜLTELER
Fen Edebiyat Fakültesi : Alman Dili ve Kültürü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Biyoloji, Felsefe, Fizik, İngiliz Dili ve Kültürü, Kimya, Klasik Arkeoloji, Matematik, Mütercim-Tercümanlık (AImanca ve Fransızca), Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı.

Güzel Sanatlar Fakültesi : Grafik, Heykel, Resim, Tiyatro.

İktisadi ve İdâri Bilimler Fakültesi : İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi.

Mühendislik Fakültesi : Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Makine Mühendisliği.

Su Ürünleri Fakültesi : Su Ürünleri.

Tıp Fakültesi

YÜKSEK ÖĞRENİM OKULLARI
Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu : Yök ve Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Proje kapsamında olan Mersin Meslek Yüksek Okulu, iletişim, tasarım, tarım, iş organizasyonu, nezaret ve pratik beceri alanlarında endüstriyel sektör için Avrupa Birliği standartlarında yüksek ve ileri düzeyde teknisyen eğitimi veren okul, ayrıca endüstrinin gereksinim duyduğu alan ve konularda geliştirici eğitim programları düzenlemekte, endüstriyel kalite kontrol hizmeti sunmakta, özel ve kamu kuruluşlarının çeşitli hizmet ve gereksinmelerini yerine getirmektedir. Elektrik, Elektronik, İnşaat, iklim Soğutma, Kontrol Sistem, Haberleşme, Kimya, İşletme, Gümrük İşletme, Muhasebe, Turizm Otelcilik, Büro Yönetimi, Pazarlama, Taş ve Metal İşletmeciliği bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde 566 birinci sınıf, 990 ikinci sınıf öğrenci, 36 öğretim görevlisi ve 2 öğretim üyesi bulunmaktadır.

Devlet Konservatuarı : Nefesli Çalgılar ve Vurma Çalgılar, Piyano, Şan, Yaylı Çalgılar

Sağlık Yüksekokulu : Mersin Sağlık Meslek Lisesi, 4 yıllık lisans eğitimi öğretimi veren bir yüksek okula dönüştürülmüştür.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu : Turizm işletmeciliği ve Otelciliği. Yüksek lisans düzeyinde eğitim öğretim yapmaktadır.

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Anamur Meslek Yüksekokulu, Erdemli Meslek Yüksekoklu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Silifke Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu.

ENSTİTÜLER
Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Enstitüsü (Henüz kurulmamıştır. Sağlık Bilimleri Enstitüsü (Henüz kurulmamıştır.)

ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ
Mersin Üniversitesi Kilikya Arkeolojisini Araştırma ve Uygulama Merkezi, M.Ü. Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi, M.Ü. Bilgi İşlem Araştırma ve Uygulama Merkezi, M.Ü. Almanya Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (Kuruluş aşamasındadır.), M.Ü. Dil Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (Kurulma aşamasındadır.), M.Ü. Çevre Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (Kuruluş aşamasındadır), M.Ü. Mühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi (Kuruluş aşamasındadır.)

BİNALAR
Kampüs : Mersin Üniversitesi Kampüsü kent merkezine batı yönünde 14 km uzaklıkta, Çiftlik Köyü mevkiinde kurulmuştur. Toplam alanı yaklaşık 3000 dekardır.

Mersin Kent Merkezi : Pozcu'da Güzel Sanatlar Fakültesi ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu eğitim-öğretimlerini sürdürmektedir.

Anamur : Anamur Meslek Yüksekokulu. Erdemli:Erdemli Meslek Yüksekokulu.

Gözne : Mersin Meslek Yüksekokulu'na bağlı ikinci bir pazarlama programının da Mersin'e 28 km. uzaklıkta Gözne ilçesinde açılması planlanmıştır. Bu programın öğrencileri halen Mersin Meslek Yüksek Okulu'nun Pazarlama Programı'nda öğrenimlerini sürdürmektedir.

Gülnar : Gülnar Meslek Yüksekokuluna bağlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Programı ile Seyahat İşletmeciliği Programı, Aydıncık ilçesinde eğitim öğretimlerini sürdürmektedir.

Mut : Mut Meslek Yüksekokulu. Silifke:Silifke Meslek Yüksekokulu.

Tarsus : Tarsus Meslek Yüksekokulu.
 
 
 Reklam
 
 
 İlçeler Hakkında
 


ANASAYFA İLETİŞİM SIK KULLANILANLARA EKLE FACEBOOK TWITTER GİZLİLİK İLKELERİ
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz. mertid.org.tr Copyright 2013-2023 Tüm hakları saklıdır.

URA MEDYA